قرارداد خط اعتباری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق پژوهش و فناوری استان هرمزگان در چارچوب قانون حمایت از شرکت­ های دانش بنیان و تجاری سازی اختراعات و نوآوری ها و اساسنامه صندوق نوآوری و شکوفایی منعقد گردید.

بر اساس مفاد این قرارداد، شرکت های دانش بنیان متقاضی استفاده از اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی می­توانند با مراجعه به صندوق هرمزگان از انواع تسهیلات نظیر نمونه سازی، تولید صنعتی، سرمایه در گردش، خرید یا ودیعه رهن محل کار و … بهره ببرند.

با هدف تسهیل خدمت‌رسانی به شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور و استفاده از مزایای جغرافیایی و تخصصی صندوق‌های پژوهش و فناوری، تمامی تسهیلات فوق تنها از طریق این صندوق‌ها که دارای قرارداد خط اعتباری با صندوق نوآوری و شکوفایی هستند ارائه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی صندوق‌ پژوهش و فناوری استان هرمزگان، مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان هرمزگان با حضور تمامی سهامداران و ناظرکارگروه، روز شنبه ۱۹ تیر ماه ۱۴۰۰ در محل پارک علم و فناوری استان هرمزگان برگزار شد.

در مجمع عمومی عادی سالیانه ابتدا گزارش فعالیت‌های صندوق توسط مدیرعامل و صورت‌های مالی ۱۳۹۹ توسط مدیر مالی ارائه گردید و پس از بررسی و اعلام نظر حسابرس قانونی، به تصویب اعضای مجمع رسید. سپس حسابرس و بازرس قانونی و علی البدل صندوق برای سال ۱۴۰۰ انتخاب گردیدند.

در مجمع فوق‌العاده، اساسنامه جدید صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان هرمزگان مصوب هیات وزیران به تصویب اعضا رسید.

رویداد “ایده گاه کسب و کارهای تولیدی” با حضور داوران آقای دکتر پور علی مردان رئیس صندوق پژوهش و فناوری هرمزگان، خانم ندا بهمنی کارشناس موسسات پارک علم و فناوری، آقای توانگری مدیر شرکت سنجش دانش صنعت جنوب، آقای نادری پور مدیر بیمه معلم و سرمایه گذاران مورخ ۹۹/۱۲/۲۰ در پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد.

هدف از این رویداد آموزشی- تجربی که بر مبنای ادغام رویدادهای سرمایه گذاری، ایده شوها، استارتاپ ویکند و استارتاپ دمو (دمو دی) بر اساس اصول برگزاری رویدادهای کسب و کار و مطابق با شرایط شرکت های نوپا و در حال رشد طراحی گردیده، ایجاد فرصتی برای کسب و کارهای تولیدی بود که محصولات، خدمات و چشم اندازهای خود را به داوران، سرمایه گذاران و تماشاگران ارائه نمایند.

در این رویداد ۲۰ کسب و کار ارائه خودشان را در سه دقیقه به نمایش گذاشتند و بعد از مشورت هیئت داوران از بین ۲۰ کسب و کار پنج کسب و کار به مرحله بعد راه یافتند.

در این مرحله هر کسب و کار ده دقیقه فرصت داشت تا ارائه کاملتری به نمایش بگذارد و سپس پاسخگوی ۱۰ دقیقه پرسش و پاسخ داوران و سرمایه­ گذاران باشند.

همچنین این رویداد با حضور سرمایه گذاران بود که چک نمادین سرمایه گذاری را به کسب و کارها اختصاص دادند.

در پایان این رویداد آقای دکتر علیرضا نصیری از شرکت دی نیهاد کاپیتان در جایگاه نخست، خانم مهندس هاکی از شرکت چوب بتن الکا در جایگاه دوم و خانم دکتر کرمستجی از شرکت زیما نوین تجهیز هرمز در جایگاه سوم قرار گرفتند.

تیم های اول تا سوم این رویداد به ترتیب مبالغ پنج میلیون تومان، سه میلیون تومان و یک میلیون تومان و همچنین مبلغ سی میلیون تومان خدمات کلینیکی شرکت شهرک های صنعتی دریافت کردند و سرمایه گذاران چک نمادین سرمایه گذاری را به کسب و کارها اختصاص دادند.

صندوق پژوهش و فناوری استان هرمزگان طی شصت و هفتمین جلسه هیات مدیره انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر روز دوشنبه مورخ ۲۷  بهمن  ماه سال ۱۳۹۹ به اعضای آن انجمن پیوست.

به گزارش انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر ایران، هم اكنون ۸۳ نهاد سرمايه گذاري فعال در اكوسيستم تامين مالي حوزه فناوري كشورعضو انجمن شدند.

با آرزوي موفقيت روز افزون براي تمامي اعضاي انجمن و ارائه خدمات هرچه بهتر به متقاضیان و صاحبان ایده­های دانش محور.

تفاهم نامه همکاری صندوق پژوهش و فناوری استان هرمزگان با  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد گردید.

بر اساس مفاد این تفاهم نامه، متقاضیان استفاده از تسهیلات و اعتبارات معاونت علمی می­توانند با مراجعه به صندوق از خدماتی نظیر اعطای کمک، اعطای تسهیلات، صدور ضمانت­نامه، مشارکت مدنی، مشارکت حقوقی (سرمایه گذاری خطر پذیر)، کمک به ثبت پتنت، اجاره به شرط تملیک (لیزینگ)، تضمین فناوری، جعاله و سایر حمایت­ های مورد نظر معاونت بهره ببرند.

این تفاهم نامه با هدف تسهیل در روند دریافت خدمات متقاضیان در راستای اهداف اقتصاد دانش بنیان، ایجاد زمینه­ های مشارکت بخش­ دولتی و غیردولتی در تامین منابع مالی فعالیت­ های پژوهشی و فناوری، به ویژه پژوهش­ ها و فناوری­ های کاربردی-توسعه­ ای منعقد گردیده است.

صندوق پژوهش و فناوری استان هرمزگان در راستای اهداف تغیین شده خود که یکی از آن ها صدور ضمانتنامه می باشد، در تاریخ ۹۹/۱۱/۱۹ موفق به دریافت کد سپاص شد و آماده صدور ضمانتنامه های شرکت در مناقصه و مزایده، پیش پرداخت و حسن اجرای تعهدات می باشد.

جلسه معرفی خدمات صندوق پژوهش و فناوری استان هرمزگان روز دوشنبه ۹۹/۱۱/۲۰ در محل سالن کنفرانس پارک علم و فناوری هرمزگان با حضور شرکت­ های مستقر در پارک برگزار گردید.

در این نشست ابتدا خانم بزمی کارشناس صندوق به صحبت راجع به تاریخچه تاسیس صندوق، سهامداران و انواع خدمات قابل ارائه صندوق به شرکت ­ها پرداختند.

سپس مدیرعامل صندوق آقای دکتر پورعلیمردان به بیان اهداف، برنامه­ ها، رسالت و جایگاه صندوق در اکوسیستم نوآوری پرداخته و اظهار داشتند که نگاه صندوق به شرکت­ ها حمایتی بوده و خدمات ارائه شده به شرکت ­ها بسته به توان و سابقه شرکت­ ها منعطف خواهد بود.

همچنین برای تعامل و ارتباط سریعتر شرکت­ ها، صندوق به دنبال مکانیزه کردن فرآیند­های داخلی و برونسپاری فرآیند­های خارجی نظیر اعتبار سنجی و ارزیابی و امکان سنجی طرح­ ها می­باشد.

مدیر عامل صندوق افزودند در راستای اهداف و ماموریت­ های صندوق در توسعه اقتصاد دانش بنیان و حمایت و تجاری سازی محصولات دانش بنیان و طرح­ های پژوهشی به دنبال اخذ عاملیت­ از صندوق نوآوری و شکوفایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر منابع داخلی استان می­باشیم. امید است به زودی این مهم محقق گردد و شرکت ­های فناور، خلاق، پیش رشد، رشد و دانش بنیان بتوانند از تنوع تسهیلات با نرخ­ های کمتر بهره ببرند.

در ادامه در خصوص اخذ ضمانتنامه و فرایند سرمایه گذاری خطر پذیر توضیحاتی ارائه گردید.

در پایان جلسه مدیران شرکت ­ها به تبادل نظر و ارائه پیشنهاد با مسئولین صندوق جهت ارائه خدمات بهتر پرداختند.

مجوز فعالیت صندق پژوهش و فناوری غیردولتی استان هرمزگان، پس از بازدید مجازی ناظران کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری صادرشد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، ناظران دبیرخانه کارگروه از فعالیت‌های صورت گرفته و زیرساخت‌های صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی تازه تاسیس استان هرمزگان به صورت مجازی بازدید کردند.

بررسی آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های مالی معاملاتی، منابع انسانی و تسهیلات، دفتر کار ،  آشنایی و بررسی تیم کارشناسی صندوق و نرم‌افزار مالی از دیگر موضوعات بررسی شده در این بازدید بود.
این بازدید با هدف ارزیابی و نظارت جامع به منظور صدور مجوز فعالیت صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان هرمزگان به استناد ماده ۸ آیین‌نامه اجرایی ماده ۴۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور انجام شد.

صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی استان هرمزگان به عنوان پنجاه و سومین صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی کشور به صورت رسمی ثبت شد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان هرمزگان پس از اخذ مجوز از کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری و طی مراحل لازم با سرمایه ۶۰ میلیارد ریال به صورت رسمی به ثبت رسید و براین اساس پنجاه و سومین صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی کشور تاسیس شد.
ارائه خدمات ضمانت نامه ای، تجاری سازی نتایج پژوهش ها، جذب و یا هدایت منابع مالی دولتی و سرمایه گذاری خطر پذیر، ارائه خدمات مالی و تسهیلاتی، مشارکت و سرمایه گذاری در ایجاد، توسعه و توانمندسازی شرکت های فناورانه و دانش بنیان، اخذ و اعطای کارگزاری و عاملیت منابع و ارائه خدمات ارزیابی و امکان سنجی از خدمات این صندوق بشمار می رود.
پارک علم و فناوری استان هرمزگان، دانشگاه های هرمزگان، علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان و شرکت های پالایش نفت بندرعباس و فولاد هرمزگان از جمله سهامداران این صندوق به شمار می روند.
گفتنی است درحال حاضر ۵۳ صندوق پژوهش و فناوری در ۲۷ استان کشور مشغول به فعالیت هستند..

صندوق پژوهش و فناوري استان هرمزگان بر مبنای آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۰۰ “ قانون برنامۀ سوم توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران” (مصوب ۱۳۷۹) و نیز مادۀ ۴۴ “ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور” (مصوب ۱۳۹۴)، پس از سیر مراحل قانونی مورخ ۱۳/۰۷/۱۳۹۹ با سرمايه شصت ميليارد ريال، به شماره ثبتي ۲۰۵۰۵ و با تركيب ۳۳٫۴ درصد بخش دولتي و ۶۶٫۶ درصد بخش خصوصي با هدف حمایت از اکوسیستم فناوری در قالب ارائه تسهیلات، سرمایه گذاری خطر پذیر، صدور ضمانت نامه و تضمین تعهدات پژوهشگران مرتبط با طرح­های پژوهشی و فناوری به ثبت رسيد.